Kako Zaustaviti Proljev Kod Kuće? Ovih 10 Načina će Vam Pomoći Odmah!

Podijeli:

Proljev može biti neugodan i iscrpljujući. Ako tražite načine kako ga zaustaviti brzo i efikasno kod kuće, na pravom ste mjestu. U ovom članku ćemo vam predstaviti 10 provjerenih načina koji vam mogu pomoći da se osjećate bolje. Od prirodnih lijekova do jednostavnih promjena u prehrani, ovi savjeti su sigurni i lako primjenjivi.

Ostati hidratiziran

Tijekom proljeva, tijelo gubi velike količine tekućine i elektrolita, što može dovesti do dehidracije. Važno je nadoknaditi izgubljenu tekućinu pijući puno vode, razrijeđenih voćnih sokova ili juha. Održavanje hidratacije ključno je za ublažavanje simptoma i oporavak.

Za ozbiljnije slučajeve dehidracije, može se koristiti oralna rehidracijska sol (ORS), dostupna u ljekarnama. ORS pomaže u nadoknađivanju elektrolita i poboljšava apsorpciju tekućine u tijelu. Ovaj jednostavan tretman može znatno ublažiti simptome i spriječiti komplikacije povezane s dehidracijom.

Korištenje probiotika

Probiotici su živi mikroorganizmi koji, kada se unesu u odgovarajućim količinama, pružaju zdravstvene koristi domaćinu. Uzimanje probiotika može pomoći u stabilizaciji crijevne flore i ubrzati oporavak od proljeva. Posebno su korisni nakon ili tijekom antibiotske terapije koja može narušiti ravnotežu dobrih bakterija u crijevima.

Jogurt s aktivnim kulturama, kefir i drugi fermentirani mliječni proizvodi odlični su izvori probiotika. Također, dostupni su i probiotički suplementi koji mogu biti korisni u prevenciji i liječenju proljeva. Prilikom odabira probiotika, važno je obratiti pažnju na sojeve bakterija koji su specifično učinkoviti za gastrointestinalne probleme.

Dijeta bogata vlaknima

Vlakna igraju važnu ulogu u regulaciji probave. U slučajevima blagog proljeva, dijeta bogata rastvorljivim vlaknima može pomoći u zgušnjavanju stolice i smanjenju učestalosti pražnjenja. Namirnice kao što su zobena kaša, jabuke i banane bogate su rastvorljivim vlaknima.

Međutim, važno je biti oprezan s unosom vlakana jer prekomjerna konzumacija nerasplovljivih vlakana može pogoršati simptome proljeva. Prilagodite unos vlakana prema reakciji svog tijela, postupno povećavajući količinu dok ne postignete optimalnu ravnotežu.

Izbjegavanje određene hrane

Kada imate proljev, određene vrste hrane mogu pogoršati simptome. Iz prehrane je potrebno izbaciti masnu hranu, začinjeno jelo, kofein i alkohol dok traju simptomi proljeva. Ove namirnice mogu iritirati crijeva i pojačati crijevne pokrete.

Također je preporučljivo izbjegavati mliječne proizvode ako proljev prate simptomi kao što su nadutost i plinovi, jer proljev može privremeno smanjiti sposobnost tijela da probavlja laktozu. Umjesto toga, odaberite blage i lako probavljive obroke kao što su riža, krumpir i kuhano povrće.

Prirodni astringenti

Prirodni astringenti mogu pomoći u zatezanju tkiva i smanjenju izlučivanja tekućine, što može biti korisno kod proljeva. Jedan od poznatih prirodnih astringenata je crni čaj, koji sadrži tanine sposobne za smanjenje crijevnih upala i pomoć u zadržavanju tekućine.

Drugi koristan prirodni astringent je borovnica. Sušene borovnice i čaj od borovnica koriste se tradicionalno za liječenje proljeva zbog svojih adstrigentnih svojstava. Uključivanje ovih namirnica u prehranu može pružiti olakšanje i pomoći u bržem oporavku.

Čaj od đumbira

Đumbir je poznat po svojim protuupalnim svojstvima i često se koristi za ublažavanje probavnih smetnji, uključujući i proljev. Čaj od đumbira može pomoći u smanjenju grčeva i bolova u trbuhu te potiče smirivanje probavnog sustava. Da biste napravili čaj, koristite svježi đumbir koji ćete oguliti i narezati, te preliti vrućom vodom i ostaviti da odstoji nekoliko minuta.

Osim što može ublažiti simptome proljeva, čaj od đumbira može pomoći u općem jačanju imuniteta, što je posebno korisno tijekom oporavka. Pijenje 2-3 šalice ovog čaja dnevno može pružiti olakšanje i pomoći u normalizaciji probavnih funkcija.

Odmor i opuštanje

Stres i umor mogu pogoršati ili čak izazvati proljev, stoga je važno osigurati dovoljno odmora i smanjiti razinu stresa. Pokušajte prilagoditi svoje dnevne aktivnosti tako da imate više vremena za opuštanje i odmor. Ovo može ubrzati proces oporavka i smanjiti intenzitet simptoma.

Korištenje tehnika opuštanja poput dubokog disanja, meditacije ili blage joge može pomoći u smanjenju stresa koji može doprinijeti gastrointestinalnim problemima. Osim toga, osiguravanje kvalitetnog sna noću ključno je za održavanje zdravlja probavnog sustava.

Banana i riža dijeta

Banane i riža dio su BRAT dijete (banana, riža, jabučna kaša, tost) koja se tradicionalno preporučuje za ublažavanje proljeva. Banane su bogate kalijem, koji pomaže u obnovi elektrolita izgubljenih tijekom proljeva. Riža je blaga za želudac i može pomoći u apsorpciji viška tekućine u crijevima.

Ova dijeta je blaga i ne iritira probavni sustav, što je čini idealnom za osobe koje se oporavljaju od proljeva. Preporučuje se konzumacija kuhanog bijelog pirinča i zrelih banana kao dio obroka dok simptomi ne popuste.

Uzimanje ORS rješenja

Oralna rehidracijska sol (ORS) je mješavina soli i šećera koja se otopi u vodi i koristi za prevenciju ili liječenje dehidracije uzrokovane proljevom. ORS rješenja su posebno formulirana da pomažu u brzom nadoknađivanju tekućina i elektrolita. Dostupna su u ljekarnama i preporučljiva su za upotrebu pod medicinskim nadzorom.

Pravilna upotreba ORS može biti vitalna, posebno za djecu i starije osobe koji su osjetljiviji na dehidraciju. Jednostavno dodajte preporučenu količinu praška u čistu vodu i pijte rješenje tijekom dana za održavanje hidratacije.

Kada posjetiti liječnika

Ako proljev traje više od nekoliko dana ili je praćen visokom temperaturom, jakim bolovima u trbuhu ili krvavim stolicama, ‘odmah se obratite liječniku’. Također, ako postoji sumnja na dehidraciju ili simptomi postanu ozbiljni, potrebno je potražiti profesionalnu medicinsku pomoć.

Djeca i starije osobe posebno su osjetljive na komplikacije izazvane proljevom, što zahtijeva brzu reakciju. Ne oklijevajte kontaktirati zdravstvene usluge ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi ili ako se opće stanje pogoršava.

Similar Posts